درباره توران پشت

درباره توران پشت

درباره توران پشت

داستان از اینجا شروع شد که من یعنی سید مرتضی طباطبایی توران پشتی، سال‌های زیادی علاقه‌مند به داشتن شرایط سفرهای ماجراجویانه و هیجان‌انگیز (البته با ماشین شخصی خودم) بودم. بعد از تلاش‌های بسیار این شرایط را توانستم برای خودم فراهم کنم. بعد از خریدن ماشین و تجربه سفرهای گروهی شروع به تجهیز کردن خودم و ماشینم کردم. تازه چالش‌ها از اینجا شروع شد! 
برای خرید لوازم بعد از کلی تحقیق و پرس‌وجو با مشکل‌هایی مثل قیمت‌های نجومی و سرسام‌آور و… روبرو شدم که باعث شد جای خالی دو مورد اصلی را در این زمینه احساس کنم: 
1- مشاوره و دانش خرید لوازم 
2- خرید کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب 
برای گرفتن مشاوره و خریدن لوازم تاوان‌های سنگینی پرداخت کردم و این فکر از اینجا شروع شد که این تجربیات را تبدیل به کسب و کار کنم. 
ما در توران پشت تمام تلاش خود را می‌کنیم تا لوازم باکیفیت و باقیمتی مناسب ارائه کنیم. باشد که رستگار شویم! 
شاید برای شما سوال پیش بیاید که اصلا «توران پشت» به چه معناست؟ به همین دلیل تاریخچه‌ای از این مکان تاریخی که زادگاه من هم هست در ادامه آمده است که می‌توانید مطالعه کنید.

تاریخ توران پشت 
توران پشت روستایی مرتفع و تاریخی است که در 60 کیلومتری شهر تفت و ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارد.  این کوه در دامنه جنوبی شیرکوه (بلندترین کوه استان یزد) قرار دارد، به همین دلیل دارای دشت‌های سرسبز وسیع، آب و هوای نیمه‌خشک و کوهستانی است. 
توران پشت برگرفته از توران دخت، شاهزاده خانم ایران، دختر خسرو اول است.  در حدود سال 630 بعد از میلاد دستور داد آتشکده بزرگی به نام توران پشت در روستای قهستان یا قناتستان (محلی پر از قنات) بسازند، زیرا این منطقه قنات زیادی داشت.  آتشکده مدت ها باقی ماند و نام روستا را به توران پشت تغییر دادند. 
یافته های باستان‌شناسی نظیر سنگ‌نگاره‌ها و سفال‌ها نشان می‌دهد که توران پشت قدیمی‌ترین ناحیه در استان یزد است و پیشینه آن به هزاره چهارم پیش از میلاد بازمی‌گردد.

جاذبه‌های توران پشت 
توران پشت قدیمی ترین روستای استان یزد با قدمتی 5000 ساله است.  دارای مکان های تاریخی متعددی است که مربوط به سلسله های هخامنشی و ساسانی است.  توران پشت نیز یک منطقه بوم گردی است.  برخی از اماکن قدیمی و تاریخی روستا عبارتند از: قلعه جین، قلعه توران پشت، مسجد جامع توران پشت، نخل تاریخی، حسینیه توران پشت، گنبد پیر مراد، گنبد جنید، گنبد گل سرخ، گنبد چهل دختر،  آتشکده استینا، تخت رستم، کتیبه های خور، سنگ آب انبار، چشمه آب درخشان، خرابه های آسیاب آبی و غارهای تاریخی.